Skicka gärna in kompletterande resultat samt bilder till webmaster. Valpresultat och finalresultat kommer aldrig in automatiskt eftersom de inte finns på Hunddata. Hjälp gärna även till att komplettera domarlistan! Maila till webmaster [at] svenskaafghanhundklubben.se

Med reservation för eventuella fel & ändringar.

DATUMPLATSDOMAREARRANGÖRRESULTAT

JANUARI

3/1 Göteborg Gabriel Valdez, Brasilien SKK nord resultat >>
4/1 Göteborg Svend Lövenkjaer, Danmark SKK int resultat >>

FEBRUARI

   
         

MARS

10/3 Upplands Väsby Sofie Krigholm, Sverige SvVK off resultat >>
30/3 Luleå Karin Hedberg, Sverige SvVK off resultat >>
31/3 Malmö Stefan Sinko, Slovenien SKK int resultat >>

APRIL

19/4 Timrå Nicklas Eriksson, Sverige SvVK off resultat >>
20/4 Sundsvall Nina Karlsdotter, Sverige SKK int
SE V-19
resultat >>
27/4 Västerås Marianne Holmli, Norge SKK nat resultat >>

MAJ

12/5 Lidköping Maija Lehtonen, Finland SKK nord resultat >>
18/5 Hässleholm Darko Petreski, Kroatien SvVK off resultat >>
19/5 Hässleholm Kitty Sjong SKK nord resultat >>
25/5 Piteå Kerstin Nilsson, Danmark SKK nat resultat >>
26/5 Gimo Henrik Härling, Sverige SKK nord resultat >>

JUNI

2/6 Norrköping Matti Tuominen, Finland SKK nat resultat >>
8/6 Vänersborg Marit Sunde, Norge SKK nord resultat >>
9/6 Märsta Lisbet Utke Ramsing, Danmark SKK nat resultat >>
15/6 Tånga Hed Anette Edlander SvVK off resultat >>
15/6 Vännäs Leif Lehman Jörgensen, Danmark SKK nat resultat >>
16/6 Leksand Karin Hedberg, Sverige SKK nat resultat >>
16/6 Vännäs Willem Buitenkamp, Holland SvVK off resultat >>
28/6 Gällivare Birgitta Svarstad, Sverige SKK nord resultat >>
30/6 Borås Daniel Foran, Irland SKK nat resultat >>

JULI

6/7 Alfta Per Lundström, Sverige SKK nat resultat >>
12/7 Tvååker Timothy Finney SKK nord resultat >>
13/7 Tvååker Rony Doedijns, Holland SKK nat resultat >>
13/7 Piteå Miklos Levente, Ungern SKK int resultat >>
14/7 Råneå Nina Neswadba, Österrike SvVK off resultat >>
20/7 Västerås Marge Calltharpe, USA SKK nord resultat >>
27/7 Ransäter Chris Paschopoulos, Cypern SKK nord resultat >>
27/7 Strömsholm Michael Canalizo, USA SvA off resultat >>
28/8 Strömsholm Magnus Hagstedt, Sverige SvVK off resultat >>

AUGUSTI

3/8 Svenstavik Elisabet Janzon, Sverige SvVK off resultat >>
4/8 Svenstavik Jeanett Lemmeke, Sverige SKK nord resultat >>
10/8 Bjurholm Tony Rainey, England SvVK off resultat >>
10/8 Askersund Kitty Sjong, Danmark SKK nat resultat >>
11/8 Skäralid Roberto Bongiovanni, Italien SvA inoff INSTÄLLD
11/8 Ronneby Christian Jouanchicot, Frankrike SKK nat resultat >>
18/8 Överkalix Charlotte Höier, Danmark SKK nat resultat >>
17/8 Eskilstuna Maria Lönnhammar, Sverige SKK nat resultat >>
18/8 Norrköping Bo Skalin, Sverige SKK nord resultat >>
25/8 Ljungskile Ronnie Tolson SKK nat resultat >>
25/8 Märsta Kresten Scheel, Danmark SKK nat resultat >>
31/8 Visby Laura Cox, Irland SKK nat resultat >>
31/8 Munka-Ljungby Ingrid Krah Heiermann, Tyskland SvVK off resultat >>

SEPTEMBER

1/9 Munka-Ljungby Jerry Klein, USA SvA off
1/9 Visby Harto Stockmari, Finland SKK int resultat >>
7/9 Högbo Lynne Harwood, Australien SKK nord resultat >>
8/9 Böda Sand Benny Blidh Von Schedvin, Sverige SKK nat resultat >>
14/9 Gimo Martin Johansson, Sverige SKK nat  
21/9 Eslöv Henrik Härling, Sverige SKK nat  

OKTOBER

 
6/10 Enköping Brit Schöne Brodwall, Norge: SvVK off  
13/10 Sundsvall Eva Liljekvist Borg, Sverige SKK nat  
19/10 Boden Ales Novak, Slovenien SvVK off  

NOVEMBER

1/11 Växjö Berri Beare, Irland SKK int  

DECEMBER

14/12 Stockholm Björg Foss, Norge SKK nord
NORD V-19