Med reservation för eventuella fel. Skicka gärna in kompletterande resultat samt bilder till webmaster. Valpresultat och finalresultat kommer aldrig in automatiskt eftersom de inte finns på Hunddata. Maila till webmaster [at] svenskaafghanhundklubben.se

JANUARI 2016

9 Göteborg Åke Cronander, Sverige SKK int resultat >>
10 Göteborg José Vidal Montero, Spanien SKK int resultat >>

MARS 2016

12 Strängnäs Per Lundström, Sverige SKK int resultat >>
19 Boden

Eli-Marie Klepp, Norge

SvVK off resultat >>
19 Malmö Miklos Levente, Ungern SKK int resultat >>
20 Upplands Väsby Ray Lindholm, Sverige SvVK off resultat >>

APRIL 2016

9 Sundsvall Åge Gjetnes, Norge SvVK off resultat >>
10 Sundsvall Livija Zizevske, Litauen SKK nat resultat >>
23 Västerås Arvid Göransson, Sverige SKK nat resultat >>

MAJ 2016

7 Lidköping Birgitta Svarstad, Sverige SKK int resultat >>
14 Landskrona Stephen Fisher, USA SvVK off resultat >>
15 Landskrona Juan Miranda, Mexico
SvA inoff  
21 Hässleholm Karl-Erik Johansson, Sverige SKK int resultat >>
28 Österbybruk Gerard Cox, Irland SKK int resultat >>
29 Piteå Kitty Sjong, Danmark SKK nat resultat >>

JUNI 2016

5 Norrköping Bengt-Åke Bogren, Sverige SKK nat resultat >>
11 Vänersborg György Tesics, Ungern SKK int resultat >>
18 Vännäs Beatrix Maerki Casanova, Schweiz SKK nat resultat >>
19 Leksand Outi Piisa-Putta, Finland SKK int resultat >>
19 Vännäs Roberto Posa, Schweiz SvVK off resultat >>
25 Tånga Hed Svante Frisk, Sverige SvVK off resultat >>

JULI 2016

3 Gällivare Eva Liljekvist Borg, Sverige SKK int resultat >>
3 Borås Maija Sylgrén, Finland SKK nat resultat >>
8 Tvååker Bitte Ahrens, Italien SKK int resultat >>
9 Tvååker Anja Gregoire, Belgien SKK nat resultat >>
9 Alfta Sibylle De Leyn-Benoit, Belgien SKK int resultat >>
16 Råneå Carina Ekwall, Sverige SvVK off resultat >>
17 Piteå George Schogol, Georgien SKK int resultat >>
23 Köping Yochai Barak Lifac, Israel SKK int resultat >>
30 Strömsholm John Bloor, Storbritannien SvA off resultat >>
31 Strömsholm Brett Hamilton, Australien SvVK off resultat >>
31 Ransäter Bertil Lundgren, Sverige SKK int resultat >>

AUGUSTI 2016

6 Visby

Karl-Erik Johansson, Sverige

SKK nat resultat >>
6 Svenstavik Jetta Tschokkinen SvVK off resultat >>
7 Visby Nicklas Eriksson, Sverige SKK int resultat >>
7 Svenstavik Brit Schöne Brodwall, Norge SKK int resultat >>
13 Askersund Anette Edlander, Sverige SKK int resultat >>
14 Ronneby Lotte Jörgensen, Danmark SKK nat resultat >>
14 Överkalix Maret Kärdi, Estland SKK nat resultat >>
20 Eskilstuna Harto Stockmari, Finland SKK nat resultat >>
20 Bjurholm Laima Eidukiene SvVK off resultat >>
21 Norrköping Andrew Brown, Australien SKK int resultat >>
27 Ljungskile Henrik Johansson, Sverige SKK nat resultat >>

SEPTEMBER 2016

3 Sandviken Juan Alberto Grillo Londono, Colombia SKK int resultat >>
4 Öland Benny Blidh Von Schedvin, Sverige SKK nat resultat >>
10 Eslöv Lisbeth Campbell, Norge SKK int resultat >>
11 Gimo Jens Myrman, Sverige SKK nat resultat >>
11 Lund Roberto Forsoni, Italien SvVK off resultat >>

OKTOBER 2016

9 Enköping Paul Stanton, Sverige SvVK off resultat >>
16 Sundsvall Jocelyne M Gagne, Kanada SKK int resultat >>
22 Boden Elisabet Janzon, Sverige SvVK off resultat >>

NOVEMBER 2016

6 Växjö Maija Lehtonen, Finland SKK int resultat >>

DECEMBER 2016

2 Stockholm Henrik Härling, Sverige SKK int resultat >>
4 Stockholm Svend Lövenkjaer, Danmark SKK int
SE V-16
resultat >>
JANUARI 2015
3 Göteborg Frank Sabella, USA SKK int resultat >>
4 Göteborg Gabriel Valdez, Colombia SKK int resultat >>
FEBRUARI 2015
21 Upplands Väsby Bitte Ahrens, Italien SvVK off resultat >>
MARS 2015
14 Strängnäs Barbara Ruth Smith, Sverige SKK int resultat >>
21 Boden Lyn Hewson, England SvVK off resultat >>
29 Malmö Kresten Scheel, Danmark SKK int resultat >>
APRIL 2015
4 Kista Johan Juslin, Finland SKK int,
SE V-15
resultat >>
26 Västerås Nicklas Eriksson, Sverige SKK nat resultat >>
MAJ 2015
2 Lidköping Svante Frisk, Sverige SKK int resultat >>
9 Munka Ljungby Peter Mazura, Österrike SvVK off resultat >>
16 Piteå Carl-Gunnar Stafberg, Sverige SKK nat resultat >>
17 Hässleholm Ole Staunskjaer, Danmark SKK int resultat >>
30 Österbybruk Svante Frisk, Sverige SKK int resultat >>
JUNI 2015
6 Vänersborg Leni Finne, Finland SKK nat resultat >>
7 Norrköping Per Lundström, Sverige SKK nat resultat >>
13 Vännäs Henrik Härling, Sverige SKK nat resultat >>
14 Vännäs Lotta Brun, Spanien SvVK off resultat >>
14 Avesta Elisabeth Janzon, Sverige SKK int resultat >>
20 Tånga Hed Rasma Ergle, Lettland SvVK off resultat >>
28 Gällivare Tiina Taulos, Finland SKK int resultat >>
28 Borås Sandra Terzic, Kroatien SKK nat resultat >>
JULI 2015
4 Piteå Laura Cox, Irland SKK int resultat >>
5 Råneå Colleen Khoury, Australien SvVK off resultat >>
5 Alfta Tuula Savolainen, Finland SKK nat resultat >>
10 Tvååker Liz-Beth Liljeqvist, Sverige SKK int resultat >>
11 Tvååker Bertil Lundgren, Sverige SKK nat resultat >>
18 Köping Diane Stewart-Ritchie, Irland SKK int resultat >>
25 Ransäter Birgitta Svarstad, Sverige SKK int resultat >>
25 Strömsholm Barbara Arndt, Kanada SvA off resultat >>
26 Strömsholm Russel McFadden, USA SvVK off resultat >>
AUGUSTI 2015
1 Svenstavik Petter Fodstad, Norge SvVK off resultat >>
2 Svenstavik Birgitta Svarstad, Sverige SKK int resultat >>
8 Askersund Henrik Härling, Sverige SKK nat resultat >>
9 Ronneby Gunnar Nymann, Danmark SKK int resultat >>
15 Eskilstuna Kjell Lindström, Sverige SKK nat resultat >>
15 Bjurholm Louis Dehaes, Belgien SvVK off resultat >>
16 Norrköping Arne Foss, Norge SKK int resultat >>
22 Täby Marie Gadolin, Sverige SKK nat resultat >>
23 Backamo Arvid Göransson, Sverige SKK nat resultat >>
23 Överkalix Antoan Hlebarov, Bulgarien SKK nat resultat >>
29 Visby Aleš Novak, Slovenien SKK nat resultat >>
30 Visby Gunnar Nymann, Danmark SKK int resultat >>
31 Visby Ian Rasmussen, Australien SvVK off resultat >>
SEPTEMBER 2015
5 Öland Marie Gadolin, Sverige SKK nat resultat >>
12 Eslöv Jan Törnblom, Sverige SKK nat resultat >>
13 Lund Graham Hill, England SvVK off resultat >>
13 Högbo Bruk Igor Vyguzov, Ryssland SKK int resultat >>
26 Boden Per Iversen, Norge SvVK off resultat >>
OKTOBER 2015
10 Sundsvall Regina Tromp-Purijn, Holland SKK int resultat >>
11 Timrå Antoan Hlebarov, Bulgarien SvVK off resultat >>
18 Vallentuna Carina Ekwall, Sverige SvVK off resultat >>
30 Växjö Magnus Hagstedt, Sverige SKK int resultat >>
DECEMBER 2015
12 Stockholm Jennifer Dove, England SKK int
NORD V-15
resultat >>
JANUARI 2014
5 Göteborg Ann-Christin Johansson, Sverige SKK int resultat
6 Göteborg Göran Bodegård, Sverige SKK int resultat
MARS 2014
7 Strängnäs Knut Blütecher, Norge SKK int resultat
15 Upplands Väsby Iren Naarits, Estland SvVK off resultat
22 Malmö Theo Leenen, Belgien SKK int resultat
29 Boden Maija Sylgren, Finland SvVK off resultat
APRIL 2014
12 Sundsvall Kerstin Nilsson, Danmark SKK nat resultat
13 Sundsvall Jeff Horswell, England SvVK off resultat
19 Kista Agnes Ganami Kertes, Israel SKK int resultat
26 Västerås George Kosopoulos, Grekland SKK nat resultat
MAJ 2014
11 Lidköping Henrik Härling, Sverige SKK nat resultat
17 Piteå Fransesco Cochetti, Italien SKK nat resultat
18 Hässleholm Marie Gadolin, Sverige SKK int resultat
25 Österbybruk Jasna Matejcic, Kroatien SKK int resultat
30 Ljungbyhed Benjamin Sanches Garcia, Spanien SvVK off
CLUB WINNER
resultat
31 Ljungbyhed Darko Petreski, Kroatien SvVK off
FCI EURO SIGHTHOUND
resultat
JUNI 2014
1 Ljungbyhed Louis Dehaes, Belgien
SvA off resultat
1 Norrköping Birgitta Svarstad, Sverige SKK nat resultat
8 Vänersborg Ann-Christin Johansson, Sverige SKK int resultat
14 Vännäs Marie Gadolin, Sverige SKK nat resultat
15 Vännäs Maria Nordin, Sverige SvVK off resultat
15 Avesta Frank Kane, GB SKK int resultat
21 Tånga Hed Sibylle Benoit, Belgien SvVK off resultat
29 Gällivare Gunnar Norlin, Sverige SKK int resultat
29 Borås Ian Finney, Irland SKK nat resultat
JULI 2014
5 Piteå Marjatta Pylvänäinen-Soursa, Finland SKK int resultat
6 Råneå Kristin Kerem, Estland SvVK off resultat
6 Ronneby Göran Bodegård, Sverige SKK int resultat
11 Tvååker Jos de Cuyper, Belgien SKK int resultat
12 Tvååker Martha Kips, Luxemburg SKK nat resultat
12 Alfta Jelena Kruus, Estland SKK nat resultat
19 Askersund Carina Ekwall, Sverige SKK int resultat
20 Köping Karin Hedberg, Sverige SKK int resultat
26 Tammsvik Edna K Martin, USA SvVK off resultat
27 Tammsvik Annika Wirman-Fagerlund, Finland
SvA inoff resultat
27 Ransäter Göran Bodegård, Sverige SKK int resultat
AUGUSTI 2014
1 Jönköping Anette Edander, Sverige SKK int resultat
2 Jönköping Allan Pepper, USA SKK int resultat
2 Svenstavik Saija Juutilainen, Finland SvVK off resultat
3 Jönköping Åke Cronander, Sverige SKK int resultat
3 Svenstavik Agneta Kappers, Sverige SKK nat resultat
16 Eskilstuna Kerstin Nilsson, Danmark SKK nat resultat
16 Bjurholm Björn Fritz, Tyskland SvVK off resultat
17 Norrköping Dan Ericsson, Sverige SKK int resultat
23 Ljungskile Bertil Lundgren, Sverige SKK nat resultat
24 Överkalix Tatjana Urek, Slovenien SKK nat resultat
30 Visby Hetty Van Der Lee-Grevelt, Holland SKK nat resultat
31 Visby Jan Coppens, Holland SKK int resultat
SEPTEMBER 2014
6 Högbo Bruk Bo Skalin, Sverige SKK int resultat
13 Gimo Inga Siil, Estland SKK int resultat
13 Lund Beatrix Casanova, Schweiz SvVK off resultat
14 Eslöv Birgitta Svarstad, Sverige SKK int resultat
OKTOBER 2014
11 Sundsvall Anne Klaas, Estland SKK int resultat
18 Boden Katrin Raie, Estland SvVK off resultat
19 Vallentuna Markku Kippinäen, Finland SvVK off resultat
NOVEMBER 2014
2 Växjö Saija Juutilainen, Finland SKK int resultat
DECEMBER 2014
14 Stockholm Jao Vasco Pocas, Portugal SKK int
SE V-14
resultat
JANUARI 2013
3 Göteborg Martin Baskaran, Spanien SKK int resultat
4 Göteborg Marie Gadolin, Sverige SKK int resultat
MARS 2013
9 Strängnäs Jan Törnblom, Sverige SKK int resultat
16 Boden Linda Worthy, England SvVK off resultat
17 Köping Peter Mazura, Österrike SvVK off resultat
24 Malmö Jadranka Smojver Selimovic, Kroatien SKK int resultat
29 Kista Magnus Hagstedt, Sverige SKK int resultat
APRIL 2013
27 Västerås Annika Ulltveit-Moe SKK nat resultat
MAJ 2013
4 Ljungbyhed P M Marston Pollack, England SvVK off resultat
5 Ljungbyhed Susan Rhodes (Shadowfax), England
SvA Inoff resultat
12 Lidköping Åge Gjetnes, Norge SKK nat resultat
19 Hässleholm Lena Stålhandske, Sverige SKK nat resultat
19 Piteå Pirjo Aaltonen, Finland SKK nat resultat
26 Österbybruk Kurt Nilsson, Sverige SKK int resultat
JUNI 2013
2 Norrköping Nicklas Eriksson, Sverige SKK nat resultat
9 Vänersborg Benny Blid, Sverige SKK int resultat
15 Tånga Hed Ian Rasmussen, Australien SvVK off resultat
15 Vännäs Åke Cronander, Sverige SKK int resultat
16 Avesta Magnus Hagstedt, Sverige SKK nat resultat
16 Vännäs Nina Neswadba, Österrike SvVK off resultat
30 Gällivare Rodi Hübenthal, Norge SKK int resultat
29 Borås Joan Goldstein, USA SvA off resultat
30 Borås Björg Foss, Norge SKK nat resultat
JULI 2013
6 Råneå Ute Lennartz, Tyskland SvVK off resultat
7 Alfta Jan Törnblom, Sverige SKK nat resultat
7 Piteå Liliane De RidderOnghena, Belgien SKK int resultat
12 Tvååker Mark G Cocozza, Storbritannien SKK int resultat
13 Tvååker Agnes Kertes Ganami, Israel SKK nat resultat
21 Köping Elisabet Janzon, Sverige SKK int resultat
27 Ransäter George Schogol, Georgien SKK int resultat
27 Tammsvik Wayne Burton, Australien SvVK off resultat
28 Tammsvik Kelly De Meijer (Thuja), Holland
SvA Inoff resultat
AUGUSTI 2013
3 Svenstavik Lena Stålhandske, Australien SvVK off resultat
4 Svenstavik Diane Anderson, USA SKK int resultat
10 Askersund Kurt Nilsson, Sverige SKK nat resultat
10 Bjurholm Dagmar Kenis-Pordham, England SvVK off resultat
11 Ronneby Pirjo Aaltonen, Finland SKK int resultat
17 Eskilstuna Roberto Posa, Schweiz SKK int resultat
18 Norrköping Kjell Lindström, Sverige SKK int resultat
18 Överkalix Diane Anderson, USA SKK nat resultat
24 Visby Rita Reyners, Belgien SKK int resultat
25 Visby Gerhard Jipping, Holland SKK int resultat
25 Backamo Anette Edlander, Sverige SKK nat resultat
26 Visby Henrik Johansson, Sverige SvVK off Resultat
SEPTEMBER 2013
1 Solvalla Tuula Savolainen, Finland SKK nat resultat
7 Öland Anette Edlander, Sverige SKK nat resultat
8 Högbo Luis Pinto Teixeira, Portugal SKK int resultat
14 Sofiero John Wauben, Nederländerna SKK int resultat
15 Laröd Björn Fritz, Tyskland SvVK off resultat
15 Gimo Harry Tast, Finland SKK int resultat
OKTOBER 2013
6 Enköping Harto Stockmari, Finland SvVK off resultat
12 Sundsvall Joao Vasco Pocas, Portugal SKK int resultat
13 Sundsvall Tuula Savolainen, Finland SvVK off resultat
19 Boden Elisabet Janzon, Sverige SvVK off resultat
NOVEMBER 2013
1 Växjö Jelena Kruus, Estland SKK int resultat
DECEMBER 2013
8 Stockholm Enrique Fillipini, Argentina SKK int
SE V-13
resultat
JANUARI 2012
5 Göteborg Nenne Runsten, Sverige SKK int resultat
6 Göteborg Göran Bodegård, Sverige SKK int resultat
FEBRUARI 2012
25 Köping Regina Tromp-Prujin, Holland SvVK off resultat
MARS 2012
17 Malmö Elisabet Janzon, Sverige SKK int resultat
APRIL 2012
1 Boden Wera Hübenthal, Norge SvVK off resultat
14 Sundsvall Jan Coppens, Holland SKK nat resultat
15 Sundsvall Outi Piisi-Putta, Finland SvVK off resultat
28 Västerås Karin Hedberg, Sverige SKK nat resultat
MAJ 2012
6 Lidköping Marja Talvitie SKK nat resultat
12 Ljungbyhed Bitte Ahrens, Italien SvVK off resultat
13 Ljungbyhed Laurent Heinesche, Luxemburg SvA off resultat
19 Piteå Karel Horak, Slovenien SKK nat resultat
20 Hässleholm Marie Gadolin, Sverige SKK nat resultat
26 Österbybruk Laura Cox, Irland SKK int resultat
27 Vallentuna Gabriel Gamarra SKK int resultat
JUNI 2012
3 Norrköping Gunnar Nymann, Danmark SKK nat resultat
10 Vänersborg Henrik Johansson, Sverige SKK nat resultat
16 Vännäs Rui Oliviera, Portugal SKK nat resultat
16 Tånga Hed Anette Edlander, Sverige SvVK off resultat
17 Avesta Matti Tuominen, Finland SKK int resultat
17 Vännäs Darko Petreski, Kroatien SvVK off resultat
17 Tånga Hed Else Holmegaard, Danmark SvA inoff resultat
JULI 2012
1 Gällivare Robert Blümel, Österrike SKK int resultat
1 Borås Wilfried Schwerm-Hahne, Tyskland SKK int resultat
6 Tvååker Diane Anderson SKK int resultat
7 Tvååker Kurt Nilsson, Sverige SKK nat resultat
7 Alfta Elisabet Janzon, Sverige SKK nat resultat
14 Piteå Anette Edlander, Sverige SKK int resultat
15 Råneå Bernard Barjot, Frankrike SvVK off resultat
22 Köping Pedro Sanchez Delerue SKK int resultat
28 Tammsvik Heinz Anschouber SvVK off resultat
29 Tammsvik Bi Bengtsson, USA SvA inoff resultat
29 Ransäter Ewa Nielsen, Sverige SKK int resultat
AUGUSTI 2012
4 Överkalix Anette Bystrup, Danmark SKK nat resultat
4 Svenstavik Eli-Marie Klepp, Norge SvVK off resultat
5 Svenstavik Jarmo Vourinen, Finland SKK int resultat
11 Askersund Inga Siil, Estland SKK int resultat
11 Umeå Karin Hedberg, Sverige SvVK off resultat
12 Ronneby Lydia Erhart SKK nat resultat
18 Eskilstuna João Vasco Pocas, Portugal SKK int resultat
19 Norrköping Joanne Sewell SKK int resultat
25 Visby Lotte Jörgensen, Danmark SKK nat resultat
26 Visby Tuula Plathan, Finland SKK int resultat
26 Ljungskile Åge Gjetnes, Norge SKK nat resultat
31 Högbo Torbjörn Skaar, Sverige SKK int resultat
SEPTEMBER 2012
1 Högbo Fransesco Cochetti, Italien (hanar)
Ikeda Sumiko, Japan (tikar
SKK int resultat
2 Högbo Tanya Ahlman-Stockmari, Finland SKK int resultat
8 Gimo Shaun Watson SKK nat resultat
8 Laröd Ray Lindholm, Sverige SvVK off resultat
9 Sofiero Marie Gadolin, Sverige SKK int resultat
30 Boden Bart Scheerens, Belgien SvVK off resultat
OKTOBER 2012
13 Sundsvall Pirjo Aaltonen, Finland SKK int resultat
14 Enköping Ann Cuthbert, Irland SvVK off resultat
NOVEMBER 2012
3 Växjö Barbara Ruth Smith, Sverige SKK int resultat
DECEMBER 2012
15 Stockholm Tuula Savolainen, Finland
 
SKK int SE V-12 resultat